Kontrola wydatków – oszczędne, świadome zakupy

Zobacz: Jak można oszczędzać planując domowe finanse? | Jak układać domowe wydatki mądrze? | Programy do domowych wydatków | Potrzeby a budżet | Kontrola wydatków | Jak oszczędzać?

Nic nie dadzą wszelkie plany na budżet domowy jeśli nie będziemy kontrolować naszych wydatków i pozwolimy aby manipulowali nami sprzedawcy, handlarze, reklamy.

Warto w tym momencie zastanowić się w jakich miejscach robicie wasze zakupy. Obecnie sprzedawcy używają wielu metod aby zachęcić nas do kupienia np. w sklepach z ubraniami jest wesoła muzyka, lustra odchudzające a towary tańsze ukryte tak, że trudno je zauważyć. Warto zwracać na takie rzeczy uwagę jeśli chce się planować domowe wydatki. Od tego gdzie kupujesz wiele zależy . W sklepach gdzie jest dużo ludzie zazwyczaj człowiek się śpieszy bo jest duszno, długie kolejki i pragnie się zazwyczaj zrobić zakupy i wyjść. To bez przemyślenia.

Należy również pamiętać, że w sklepach typu hipermarket sprzedawcy wystawiają to co chcą sprzedać na górnych półkach bo niżej rzadko kto się schyla. W ten sposób często wpychane jest nam to co ma już niedługą datę ważności a potem my zapominamy zjeść i psuje się w naszej lodówce. Warto każde zakupy robić z listą a nie brać tego co wpychają nam w sklepach.

Często w hipermarketach napotykamy na super promocje? Często powodem jest data przydatności do spożycia. Zawsze i przy każdym zakupie należy ją sprawdzać. Kupując w dużym sklepie towar należy również porównywać jego zawartość w środku w porównaniu do opakowania. Często opakowanie jest duże a jego większa część tak jak często w przypadku chipsów czy orzeszków wypełniona po prostu powietrzem. A my za to płacimy nasze pieniądze....Często sprzedawcy oszukują nas gdy kupujemy w hipermarketach produkty mrożone np.ryby. Po rozmrożeniu okazuje się, że połowa wagi produktu to po prostu woda. Gdy jest zamrożona ryba więcej waży a nasze pieniążki są nam nieświadomie wyciągane z portfeli. Warto zawsze w większym sklepie sprawdzasz na specjalnym urządzeniu do odczytywania kodów ile dany produkt kosztuje gdyż nie zawsze cena na półce i cena przy kasie są jednakowe.

Kontrolowanie wydatków polega również na zastanowieniu się jakie sprzęty agd mamy w naszym domu.

Często wydaje nam się, że kupienie nowej lodówki czy pralki to bardzo duży koszt jednak nie zastanowimy się nad tym, że stara lodówka zużywa tak dużo prądu że już po kilku miesiącach od zakupu koszt nam się zwróci w postaci niższych rachunków za prąd. Zachęcam wszystkich do przemyślenia tej sprawy bo da się to po prostu przeliczyć.

    

Domowy budżet

Jak oszczędzać?

Inne informacje:
Bogactwo
Nieruchomości, kredyty
„Sekret, jak zapanować nad budżetem domowym, tak aby rocznie
pojawiało się w nim o kilka tysięcy złotych więcej?”