Nasze faktyczne potrzeby a budżet domowy

Zobacz: Jak można oszczędzać planując domowe finanse? | Jak układać domowe wydatki mądrze? | Programy do domowych wydatków | Potrzeby a budżet | Kontrola wydatków | Jak oszczędzać?

Jeśli przyjrzymy się bliżej jak wyglądają nasze koszty stwierdzamy, że niektóre rzeczy czy usługi po prostu są nam niepotrzebne i da się bez nich żyć np. nie wszystkie kosmetyki czy ubrania zużywają się tak często, że trzeba określoną sumę pieniędzy przeznaczać na nie co miesiąc. Dlatego można planować domowe wydatki zmiennie np. w marcu na kosmetyki a w kwietniu na ubrania. Kupując ubrania warto najpierw przejrzeć swoją szafę aby nie kupić czegoś co już mamy lecz to co jest nam w danym momencie naprawdę potrzebne.

Nasze wydatki wiążą się też z poszczególnymi okazjami jakie zdarzają się w ciągu roku np. święta, śluby, imieniny itd. Warto i na takie okazje mieć przeznaczoną określoną pulę pieniędzy i wiedzieć w jakim czasie. A co zrobić żeby duże koszty nas nie przeraziły? Zasada prosta a dla innych trudna np. jeśli dużo kosztują Cię wakacje, ubezpieczenie samochodu, gaz w zimie, ślub przyjaciela po prostu odkładaj na te poszczególne cele w wydatkach miesięcznych małe kwoty a po kilku miesiącach uzbiera się pewna oszczędność i wydatek Cię nie zaskoczy. Wielu zapyta a co z naszymi faktycznymi potrzebami? Co jeśli np. dorastająca córka chce więcej na kosmetyki i ciuchy a syn na obóz językowy? Warto usiąść w każdym miesiącu z rodziną i porozmawiać o tym jakie są każdego z nas potrzeby. Trzeba zrozumieć potrzeby każdego członka rodziny aby wszyscy byli szczęśliwi jednak uczyć dzieci podziału określonej puli dochodów . np. powiedzieć dziecku dobrze dostaniesz więcej na ubrania ale mniej na kino lub Tobie w tym miesiącu damy więcej na ubrania a bratu w przyszłym na obóz językowy. Trzeba sobie radzić tak aby każdy wiedział, że jego pragnienia są ważne i się liczy :).

    

Domowy budżet

Jak oszczędzać?

Inne informacje:
Bogactwo
Nieruchomości, kredyty
„Sekret, jak zapanować nad budżetem domowym, tak aby rocznie
pojawiało się w nim o kilka tysięcy złotych więcej?”